Okaspuude hoolduslõikused

puude lõikamine

Okaspuid-ja põõsaid ei ole vaja palju lõigata. Nende kasvukuju on üldiselt selline, et korrektuure ei pea tegema. Lõikama peame lumemurrud, kaksikladvad ja laasunud okste tüükad.
Okaspuudel puuduvad uinuvad pungad, mistõttu neid pole soovitav palju kärpida. Uus kasv tekib ainult roheliste okaste ja elusate pungadega nooremast puiduosast.
Mändi ja kuuske võib harvendada igal ajal. Kärpida on parim siis, kui aastakasv on veel pehme. Võrast välja kasvanud pikad oksad lõikame talvel või varakevadel. See ergutab uute pungade arenemist kohe järgneval kasvuperioodil.

Eriti ohtlikud on okaspuudele rohke lumega talved, kuna tihedad okkad käituvad kui sõel ja püüavad kogu langeva lume. Sel juhul peab ainult lootma, et tuul aitab. Näiteks nagu oli 2008/2009 aasta talv ja paistab nüüd ka 2009/2010. Kerge kohev lumi pole probleem, aga ilmade soojenemisel muutub lumi raskeks. Raske lumi murrab palju suuri oksi ja halvemal juhul terveid latvu. Seda probleemi saame vähendada, kui eemaldame väga pikad ja välja ulatuvad oksad. Muudame võra ühtlasemaks.. Väiksemaid lemmikpuid saama aidata, kui raputame neilt liigse lume.